Godt år for borgerforeningen
Fotos: Grethe Kamstrup
Torsdag aften var der generalforsamling i Sdr. Felding Borgerforening. Formand for Borgerforeningen, Dorthe Viborg, kunne berette om et travlt og godt år for en meget aktiv forening.
Foreningen er arrangør af mange arrangementer i løbet af året, og Dorthe Viborg nævnte flere af dem: Opsætning og vedligehold af julebelysning, julemesse med udstillerrekort i 2023, fastelavn, vedligehold og renovering af laksespringvandet, affaldsindsamling, flaghejsning til bl.a. konfirmation, vedligehold af Brugsens have, kulturfest ved Det Legende Hus, flagfest, Sankt Hans fest, Sommer fællessang, etablering af Thomas Dambo trold, hyggetirsdag ved Svanholm sø, halloween pyntning af byen, børnekulturfestival osv. osv.
Som noget nyt vil der d. 29/11, i forbindelse med Black Friday i Dagli’Brugsen være julemandsvækning og tænding af juletræet. Et nyt tiltag i 2023.
Og til julemessen søndag d. 1/12 vil der i år være hele 3 der underholder: Bent Arne, Jeppe Kimose og hip hop danser Filippa Brask Christiansen.
Udover de mange arrangementer, yder Borgerforeningen også økonomisk støtte til andre arrangementer i byen. Dorthe takkede for den store frivillige indsats der gøres i byen. Uden de mange frivillige var det ikke muligt at lave de mange arrangementer.
Carita Jensen fremlagde regnskabet, som blev godkendt. Og så blev ændrede vedtægter læst og vedtaget. Borgerforeningen og Lokalrådet er dermed lagt sammen under Sdr. Felding Borgerforening.
René Lomholt og Jonas Skovkonge genopstillede ikke til bestyrelsen. I stedet blev Lars Christian Svane og Tonny Dam Jensen valgt ind. Niels Jørgen Lohff Nielsen blev valgt til revisor. Helle Hammer, Ole Pedersen og Lene Damkjær er suppleanter.
Se hele Dorthe Viborgs beretning HER!