Kirkekoncert

Kirkekoncert med Anders og Bent Bro – en aften fyldt med musik, grin og vestjyske fortællinger ![]()
Torsdag den 5. marts havde Sdr. Felding Kirke næsten fuldt hus til en helt igennem vellykket kirkekoncert med far og søn – Anders og Bent Bro. De to musikalske vestjyder tog publikum med på en sejltur gennem både sange, historier og lune anekdoter fra livet mellem fisk og musik.
Anders, det unge multitalent fra TV MIDTVEST og medlem af FÆTTERS, viste endnu engang sit imponerende greb om både klaver, melodica og guitar og alt derimellem. Bent – den garvede fiskeriforkæmper og tidligere TØRFISK‑mand – stod som altid for snakken, drillerierne og den lune humor, som publikum elsker.
Præsten fik endda en tur i en ægte Thyborøn‑kutter under høj bølgegang (i fortællingens verden, naturligvis) – og Anders og Bent lovede både rødvin og ost i præstegården bagefter. Der blev grinet, sunget og hygget i stor stil. Vi var alle med hele vejen – også under de tre fællessange, som fyldte kirkerummet med varme.
Kort sagt: En aften hvor hverken musik eller humor fejlede noget – det var ik’ så ringe endda! ![]()
![]()
